Sosyal medya her geçen gün gelişiyor ve bu yıl, kişisel sosyal hayatlarımızın kısıtlanması ve daha geniş bir alanda iletişimde kalmak için alternatif yollar arayan insanlık nedeniyle önemli bir büyüme yaşamaya da devam ediyor.

Pandemi, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarına olan bağımlılığımızı hızlandırdı ve normal hayata döndüğümüzde bir noktada bunun hafiflemesini beklerken, bu büyüme hala büyük ölçüde artıyor. Hem olumlu hem de olumsuz yönleri olan sosyal ağlara daha fazla insan daha bağımlı hale geliyor. Ancak her iki durumda da, tam kullanım sayıları inkar edilemez – sosyal medya-, neresinden bakarsanız bakın, modern medya manzarasını değiştirdi.

Bu konu hakkında daha fazla bağlam sağlamak için, Visual Capitalist ekibi yakın zamanda bu infografiği bir araya getirdi ve bu bilgi grafiği, gezegenleri görsel bir kılavuz olarak kullanarak büyük sosyal ağların her birinin ölçekli bir karşılaştırmasını sağladı. Ve buradaki rakamlar her ağdan en son güncellemelerden önce yayınlanmış olsa da (örneğin, Facebook şu anda aylık 2,7 milyar kullanıcıya sahipken, Pinterest 416 milyon kullanıcıya sahip), temel karşılaştırma hala güncel. Her ağın yerleştirildiği yer, bu ölçekte olması gereken yer.

Bu grafikte 800 milyon kullanıcıya sahip olarak listelenen TikTok’un yükselişini de not etmek ilginç. Bu muhtemelen uygulamanın Hindistan’da kapatılmasından önceydi. Yeni rakamlar TikTok’u 689 milyon kullanıcı olarak gösteriyor.

Kesinlikle bazı ilginç noktalar – aşağıdaki infografiğin tamamına göz atın.