Sosyal medya pazarlama girişimleriniz için daha iyi bir planınız olmasını ister miydiniz?

Başarılı olmanıza yardımcı olacak ipuçları mı arıyorsunuz?

Cevabınız Evet ise tam da sizin için hazırladığımız yazımızda , dört önemli sosyal medya pazarlama hedefini nasıl seçeceğinizi, uygulayacağınızı ve gün gün ilerlemenizi nasıl izleyeceğinizi keşfedeceksiniz.

İşletmeniz İçin Doğru Hedefleri Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Benzer sektörlerde olsanız bile, bir marka için işe yarayan bir şey başkaları için işe yaramayabilir. Bir veya daha fazla hedef tanımlamadan önce, markanızın nerede olduğunu belirleyin. Öncelikle, bir sosyal medya denetimi de dahil olmak üzere markanızın dijital varlığını denetleyin. Ardından, iyileştirmelerin nerede önemli bir etkisi olabileceğini belirlemek için pazarlama ve satış hunilerinizi (funnel) analiz edin.

Farkındalık oluşturmalı, potansiyel müşteriler oluşturmalı, topluluğunuzu beslemeli veya hedef kitleniz hakkında bilgi edinmeli misiniz? Denetim ve analiz sayesinde, hangi hedefe ulaşılırsa, bu noktada şirketinize en çok fayda sağlayacağını keşfedeceksiniz. Buna cevap verebildiğiniz zaman, bir hedef bulmuş olursunuz.

Hedef belirleme önemlidir, çünkü sosyal medya pazarlamasından sonuç üretme yeteneğiniz, anlamlı hedefleri belirleme yeteneğinizle oldukça ilişkilidir. Bu korelasyon mantıklıdır: Hedefinize ulaşmaktan ne kadar uzakta olduğunuzu bilmiyorsanız, başarı veya başarısızlığı belirleyemezsiniz.

İzlemeyi seçtiğiniz hedef, hangi stratejileri benimsediğinizi ve hangi performans ölçümlerini izlemeniz gerektiğini belirleyecektir. Bu genel hedefi belirledikten sonra, ilgili ölçümleri belirlemeye, stratejiler geliştirmeye ve içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

İşte Size 4 Maddede Tüyolarımız :

1- Marka Farkındalığını Artırın !

Sosyal medya, herhangi bir haberi yaymanın en harika yoludur. Sadece Facebook’un aylık 1,94 milyar aktif kullanıcısı var. İster cilt bakımı ürünleri, ister Bilgi Teknolojileri hizmetleri satıyor olun, işletmeniz büyük olasılıkla markanızın içeriğini doğru kişilerin önüne koyan güçlü bir sosyal medya kampanyasından faydalanacaktır.

Yeni bir marka,hizmet veya ürün piyasaya sürüyorsanız, önemli miktarda pazar payı kaybettiyseniz veya yeni bir hedef pazara ulaşmaya çalışıyorsanız, bir marka bilinirliği hedefi belirlemek isteyeceksiniz.

İzlenecek Marka Bilinirliği Metrikleri

Marka farkındalığını ölçmek biraz zor olabilir çünkü marka hatırlamayı ölçmek için bir odak grubuna ihtiyacınız var. Bununla birlikte, birkaç belirli rakam, marka varlığınızın ne kadar güçlü olduğu konusunda size iyi bir fikir verecektir:

– Gönderi başına ortalama erişim
– Sosyal medyadan web sitesi trafiği
– Takipçi sayısı
– Marka adı geçen gönderilerin sayısı
– Katılım seviyeleri (beğeniler, paylaşımlar, yorumlar, yanıtlar vb.)

Çoğunlukla, bu ölçümleri ilgili sosyal analiz araçlarınız (örneğin, Facebook Insights’tan Facebook ölçümleri alın) veya Google Analytics gibi ücretsiz araçlar aracılığıyla bulabilirsiniz.

Marka Farkındalığı Nasıl Artırılır ?

İlgili metrikleri belirledikten sonra sıra onları iyileştirmeye gelir. Öncelikle, kitlenizi heyecanlandıran içerik yayınlamaya başlayın. Markanız, kullanıcının dikkatini çekmek için çok çeşitli diğer markalarla rekabet ediyor, bu nedenle içeriğinizin benzersiz bir şekilde değerli olması gerekiyor.

Eğiten, bilgilendiren, eğlendiren veya ilham veren içerik üretmeyi ve paylaşmayı hedefleyin. Dört tür içerik dengesi ile işleri biraz karıştırmaya çalışın ve açık bir şekilde tanıtım gönderilerini minimumda tutun. İçerik, misyonuyla ilgili olmalıdır ve doğrudan satış yapmak yerine ilham vermeyi amaçlamalıdır.

2- Potansiyel Müşteri Trafiğini Artırın

Web sitesi trafiği ve potansiyel müşteriler, satışlar ve gelirle ilişkili ölçümlerdir. Doğası gereği, sosyal medya platformları, labirentleri ve tıklanabilir medyaları ile satışları ve geliri artırma sürecini oldukça kolaylaştırır. Ancak, trafiği ve potansiyel müşterileri yönlendirmek, kullanıcıları tıklamaya neyin motive ettiğini iyi anlamayı gerektirir.

Satışlarınız durgunsa, web sitenizin içeriği fazla ilgi görmüyorsa veya gelen pazarlama huninizi desteklemek istiyorsanız, trafiği ve olası satışları artırmak için bir hedef belirleyebilirsiniz.

İzlenecek Trafik ve Potansiyel Müşteri Metrikleri

Trafiği ve potansiyel müşterileri artırmayı hedeflediğinizde, analizler ekmek ve tereyağınız olmalıdır. Size sosyal trafiğinizin ve olası satış yaratma çabalarınızın karşılığını tam olarak söyleyecekler.

İşte izlemeniz gereken analizler:

– Sosyal yönlendirmelerden gelen trafik (sayfa görüntülemeleri)
– Sosyal yönlendirme oturumu süresi (hemen çıkma oranı)
– Sosyal referanslardan form gönderme (e-posta abonelikleri, girişli içerik kayıtları, Bize Ulaşın formları)
– Sosyal yönlendirme satış dönüşüm oranı

Trafik, potansiyel müşteriler ve dönüşümler önemli olsa da, sosyal medya yönlendirmelerinizden elde edilen gerçek gelire de bakmalısınız. Sosyal dönüşümleriniz geleneksel dönüşümleriniz kadar gelire katkıda bulunmuyorsa, kaynağınızda trafik / olası satış kalitesiyle ilgili bir sorun olabilir.

Trafik ve Potansiyel Müşteri Nasıl Çekilir?

Trafiği artırmak için, hedef kitleniz için harika içerikler oluşturun. İçeriğiniz hedef kitleniz için ne kadar spesifik ve alakalı olursa, sosyal yönlendirmelerden elde ettiğiniz dönüşüm oranlarınız o kadar iyi olacaktır. Örneğin, bir Host Analytics reklamı, finans uzmanlarının hedef kitlesine hitap eden bir konu olan Microsoft Excel ile ilgili bir teknik incelemeyi tanıtmaktadır.

3- Bir Topluluk Oluşturun

Nasıl bakarsanız bakın, sosyal medya sayfanız, takipçileriniz ve etkileyicilerinizle birlikte bir çevrimiçi topluluk oluşturur. İşiniz, bu topluluğu geliştirmek, onu kuruluşunuzun imajını ve vizyonunu temsil eden değerli bir araca dönüştürmektir.

Müşteri hizmetleri verimliliğini artırmak, marka katılımını artırmak, güven oluşturmak veya hedef kitlenize daha fazla değer sağlamak istiyorsanız, bir sosyal medya topluluğu oluşturmak iyi bir hedeftir.

İzlenecek Topluluk Oluşturma Metrikleri

Topluluk oluşturma çabalarınızın performansını ölçmeyi düşündüğünüzde, topluluğunuzdan elde edilen doğrudan geliri ölçmenin çok zor (imkansız değilse de) olduğunu unutmayın. Bununla birlikte topluluk, müşterilerinizin kim olduğu, neleri sevdikleri ve daha fazlası hakkında değerli bilgiler edinmenize yardımcı olabilir.

Gelir katkısını doğrudan ölçemeseniz de, bu metrikler, çabalarınızın karşılığını alıp almadığını görmenize yardımcı olur:

– Katılım (tıklama sayısı, beğeniler, yorumlar, paylaşımlar)
– Markadan bahsedenler
– İçeriğinize bağlantı veren yayınlar
– Takipçi büyüme oranı

“Markamızla nasıl karşılaştınız?” Sorusuna verilen anket yanıtları (cevap sosyal medya ise)

Özetle, güçlü bir sosyal medya topluluğu oluşturmak tamamen katılımı teşvik etmekle ilgilidir. Topluluğunuzla ne kadar alakalı etkileşim olursa , kullanıcılar için o kadar değerli hale gelirsiniz. Ayrıca, hangi konu ve içerik türlerinin (videolar, memler, alıntılar vb.) En iyi performansı gösterdiğini yakından takip etmeli ve bu bilgileri gelecekte topluluk oluşturmanızı şekillendirmek için kullanmalısınız.

Bir Topluluk Nasıl Oluşturulur ?

Marka toplulukları, işletmelere kopyası son derece zor olan güçlü bir rekabet avantajı sağlayabilir. Hedef kitlenizle güven inşa etme söz konusu olduğunda topluluklar neredeyse rakipsizdir. Son derece bağlı bir topluluğa sahip olmak / yönetmek gibi basit bir eylem, bir markanın bir otorite figürü olarak varlığını kurmak için yeterlidir.

Her şeyden önce, her zaman konuşmaları teşvik etmeli ve iletişim hatlarını açık tutmalısınız. Markanızla etkileşimi olabildiğince kolay ve ilgi çekici hale getirin. Bunu yapmak için topluluğunuza tutarlı bir şekilde katkıda bulunun. Değerli toplulukların gelişmesi büyük miktarda zaman ve çaba gerektirebilir, bu nedenle başlamadan önce işe adanmaya istekli olun.

Tutkularınızı topluluğunuzla paylaşın ve insanlara gelecek için planlarınızı bildirin. Şeffaflığı takdir edecekler ve olumlu etkileşim şansınızı artıracaksınız. Katılımı daha da teşvik etmek için tartışmalarınızı popüler kültür, güncel olaylar ve (muhtemelen) tartışmalı konularla ilişkilendirmeyi düşünün. Ancak cahil veya saldırgan görünmemeye dikkat edin.

Hayranlarınıza seslerini duyurmak bu çabaları tamamlayabilir. Markanızın vizyonunu yansıtan ve hayranların fikirlerini paylaşmasına olanak tanıyan kullanıcı yayınlarını öne çıkarın. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik daha güvenilir kabul edilir.

Ayrıca, müşteri hizmetlerine ve problem çözmeye odaklanın. Topluluğunuzu, profesyonellerin endüstri ile ilgili sorunlara çözüm bulabilecekleri dinamik bir kaynağa dönüştürmeye çalışın.

Son olarak, toplulukların genellikle güven ve şeffaflık konusunda çok özel değerleri olduğunu bilin. Bu yazılı olmayan kuralları (dürüst olmayan veya aşırı tanıtım gibi) anladığınızdan emin olun, böylece onları çiğnemekten ve topluluğunuzu size karşı döndürmekten kaçının.

4- İlgi Alanlarını Keşfetmek İçin Hedef Kitlenizi Dinleyin

Sosyal medya, markalara sosyal dinleme yoluyla kitleleri hakkında bilgi edinme konusunda büyük bir fırsat sunuyor. Sosyal medyanın doğası, bilgiyi herkese açık olarak paylaşmak anlamına gelir; bu, araştırma yapan pazarlamacılar için harikadır. Konuşmaları, duyguları ve bahsetmeleri izleyerek, hedef kitlenizin belirli bir konuda nasıl hissettiği hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. Yeni bir ürünü tanıtmak istediğinizde ve mevcut bir pazar olmadığında veya belirli bir nişe odaklanmak istediğinizde, sosyal dinleme iyi bir sosyal medya hedefidir. Kitleniz hakkında sürekli bilgi edinmek, kapatmamanız gereken bir şeydir.

Araştırma ve Geliştirme Metrikleri

Hedef kitleniz hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçmek zor olabilir. Hiçbir ölçüm doğrudan sosyal dinleme başarısına karşılık gelmez. Şanslısınız ki, birkaç rakamın hala iyi göstergeler sağlayan dolaylı ilişkileri var:

-Markadan bahsedenler (bu metrik sosyal dinleme kampanyaları yürütürken artmalıdır)
-Duygu analizi (olumlu veya olumsuz sosyal algıları belirler)
-Kitle demografisi (yaş, yer, ilgi alanları)
-Etki seviyesi (bir sosyal medya kullanıcısının yetkisi, genel erişimle ölçülür)

Bu ölçümlerden bazıları niteldir, bu nedenle verilerden içgörü elde etmek için daha karmaşık analizler gerektirirler. Bu analiz muhtemelen geleneksel veri analizi süreçlerinizden daha fazla zaman yatırımı gerektirecektir, ancak hedef kitlenizi anlama yeteneğinin paha biçilemez olduğunu unutmayın.

Belirli bir hashtag’e bakmak ve sonuçları görmek kadar basit bir şey, sosyal dinleme olarak kabul edilebilir. Ancak sosyal dinleme başlı başına bir iş olabilir. Sosyal dinleme yapmak için, markanızdan bahseden konuşmaları takip edin ve markayla ilgili konuşmaları teşvik etmek için mümkün olduğunca çok sayıda etkileşime yanıt verin.

Bir dinleme kampanyasını tamamladıktan sonra, topladığınız bilgileri bir rapora koyun. Sosyal dinleme raporunuzun eyleme geçirilebilir olduğundan emin olun. Örneğin, bir duyarlılık sorunu keşfederseniz, sonraki adım sosyal medya PR’a odaklanmak olacaktır. Sosyal medya raporlarına kapılmak kolaydır, bu nedenle gerçek dinleme ve raporlama arasında sağlıklı bir denge sağlayın. Her zaman gerçek dinlemeye ve içgörülere göre hareket etmeye öncelik verin.