Çin de ortaya çıkan grip salgını Wuhan’ı ilk duyduğumuz zamandı, değil mi? İtiraf edelim uzun zaman görmezden geldik. Ancak sonra ekonomide bir tetikleyici olay meydana geldi. 3 Mart haftasında ilk borsa düşüşü yaşandı.

Şimdiye Kadar Bildiklerimizi Unuttuk …

Ve şimdi geceleri bir tepeden aşağı kaydığınızı düşünüyorsunuz, işinizde elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz ama her şey elinizde olmayan sebeplerle her an değişiyor .

Bugün bitti dediğimiz Çin’de Liman faaliyetlerinin açıldığını görüyoruz. Sıfır yeni vakanın başka bir gününü daha gördük. Çin fabrikalarının % 80’inin tekrar faaliyete geçtiğini öğrendik. Dört ila altı hafta içinde ise % 90 kapasiteye sahip olacakları inancındalar.

Derin ve Uzun Vadeli Etkiler

2020 yılına bir yavaşlamanın öncülüğünde girdik. Geçmişe baktığımızda, bunun olacağını biliyor olmalıydık. 11 Eylül mükemmel benzerlikte bir örnek, o da aniden oldu. Amerika üzerinde derin ve uzun vadeli bir etkisi oldu. Ve biliyorsunuz, geçmişe bakılırsa, bunun olabileceğini düşünmeliyiz.

Dijital Dönüşüme Bir Bakış

Bazı kuruluşların, orta ölçekli küçük işletmelerin zaten bu ortamda geliştiğini göreceksiniz. Sağlam olan şirketler, dış kaynak teknolojisine sahip olanlardır.

Herkes bir dönüşüme giriyor. Aslında, dijital ortamı destekleyen dijitale yatırım yapan şirketlerden bazıları, çok daha iyisini yapacaklar,  çünkü fiziksel dünyaya karşı olan gücün karşısında değil yanında duruyorlar.

 

Anılar Uzun, Krizler Kısa Sürer

“ Anılar Uzun , Krizler Kısa Sürer ”

Müşterileri ile iyi ve sağlam ilişkileri olan işletmeler yine kazanacak. Bu süre zarfında çalışanlarınıza nasıl davrandığınıza ve müşterilerinize nasıl davrandığınıza bağlı olarak ileride ödüllendirilebilir ya da cezalandırılabilirsiniz.

Bu nedenle, müşterilerle ve çalışanlarla sadakatle, güveninizin bir etkileşim geçmişine dayandığı ve en güçlü olanlardan güçlü bir şekilde etkilenildiği gerçeğini takdir etmelisiniz. Ve bu bir paradigma değişimi. Bir paradigma değişiminde herkes sıfır noktasına geri döner. Salgından beri ne yaptınız? İnsanlara nasıl davrandığınıza, sizin için çalışan insanlara ve bugün ürününüzü kullanan insanlara verdiğiniz öneme dikkat edin, çünkü anılar uzun ve krizler kısa.

Biriyle yalnızca birkaç kez iş yaptıysanız veya güçlü bir ilişkiniz yoksa veya başlamak için çok iyi bir üne sahip olmadıklarını söylediyseniz, buradan başlıyorsunuz. Bu nedenle, davranışınızın tutarlılığı kadar etkisi de kısa veya uzun vadeli olacaktır.

 İşe Alım Hakkında Ne Yapmalı?

Bazı insanlar alım yapmaya devam ediyor, Amazon en bilinen. Örnek, kriz  döneminde 100.000 kişiyi. İstihdam edeceklerini açıkladılar, ancak çoğu şirket uzak duracağım çünkü geleceği öngöremiyorum diyor. Bazı şirketler çalışanlarına bu dönemde yatırım yapamadıkları için onları serbest bırakmak zorunda kalacaklar ve iyi çalışanlar artık piyasada serbest temsilciler olacaklar.

Çoğu çalışanın işinde kalmasının kolay bir tercih olmasından kaynaklı olduğunu biliyoruz, oyunun dışına çıktığınızda dışarıda kaldınız demektir. Ve yine, buna yol açarak kültürünüzle nasıl bağlılık yarattığınıza bağlı olarak ödüllendirilecek veya cezalandırılacaksınız. Kurum Kültürünüzü nasıl gerçeğe dönüştürdünüz , söylediklerinizle bu dönemde yaptıklarınız tutarlı mı?

Yoksa önceden çalışanlarınıza eğitimlerde anlattığınız kültürünüz ile şimdi tamamen farklımı davranıyorsunuz. Bugün verdiğiniz kararlar, tırmanmanızın ne kadar uzun ve ne kadar zor olduğu ve sonra hayatımıza giren yeni normalin sizde nasıl yaşanacağı konusunda büyük bir duruşa sahip olacaktır.