Küçük işletmeler çalışmaya başladığında, odakları genellikle ilk müşterilerinin kapıdan içeri nasıl gireceğidir. Basılı reklamlar gibi geleneksel reklam biçimlerine, hatta yolun kenarındaki büyük tabelalarına güvenebilirler. İyi bir ürün veya hizmet sunduklarını bildiklerinden, müşterilerin kendilerine giden yolu bulmasının sadece bir zaman meselesi olduğuna güvenebilirler.

Bu strateji bir iş hacmi getirebilirken, daha iyi ve daha kolay bir yol var. Küçük işletmeler, potansiyel müşteri pazarını göz önünde bulundurmalıdır. Hiçbir küçük işletme, ne kadar yeni olursa olsun, bu geniş pazar yerini göz ardı etmemeli.

Çevrimiçi olarak bulunan potansiyel müşteri grubu, yerel olarak çekebileceğinizden çok daha büyük bir gruptur. Dijital pazarlamayı kullanarak, hem düşük maliyetli hem de ölçülebilir bir şekilde muazzam bir kitleye ulaşabilirsiniz.

DİJİTALİN SİZE KATKILARI NELERDİR ?

  • Potansiyel müşterilerinizle etkileşimde bulunma ve tam olarak ne aradıklarını öğrenme yeteneği
  • Küresel bir pazara ulaşma yeteneği
  • Geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha az parayla tasarruf edebilir ve daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz
  • Kitlenizi tanıyın ve marka sadakati oluşturmanıza yardımcı olabilecek kişisel kimliğinizle sizi tanımasına izin verin
  • Pazarlama çabalarınıza verdikleri katkıları ölçümleyebilirsiniz

DİJİTAL PAZARLAMAYI ERTELİYOR MUSUNUZ?

Neden dijital pazarlamaya zaman ve çaba harcamayı ertelemeyi tercih edersiniz? Farklı küçük işletme sahipleri, bu pazarlama biçiminden kaçınmak için çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak sonunda erteleme, “ertelemedir”.

Küçük işletmeler bazen internet rekabeti için yeterli zamana veya paraya sahip olmadıklarına inanırlar. Birçoğu işleri yavaştan almayı ve zaman geçtikçe işlerinin gelişeceğini varsayarak bir veya iki temel reklam biçimine bağlı kalmayı tercih edebilir.

Hatta en iyi stratejinin müşterilerin ortaya çıkmasını beklemek olduğunu düşünebilirler. Küçük bir işletme oldukları için yalnızca az sayıda müşteriye ihtiyaç duyduklarını düşünebilirler.

Bu etkili bir yaklaşım değildir. İşletmenizin sadece geleneksel çalışmalarınızla müşterileri çekeceğine dair bir garanti yoktur ve bu bile olsa, işinizi kârlı hale getirmek için ihtiyaç duyduğunuz kadar müşteri çekmeniz mümkün değildir.

Küçük İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Artık Hiç Olmadığı Kadar Önemli

MÜŞTERİLERİNİZ İNTERNETTE

Dijital pazarlamadan kaçındıysanız, bunun için hazır olmadığını düşündüğünüzden mi ? Var olmak için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu düşünüyor musun ve o zaman dijital pazarlama sırrını keşfedebilecek misiniz ?

Bu yaklaşımdaki sorun, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin zaten internette olmasıdır. Şimdi. Bugün. Sizinki gibi bir işletme aramaları için iyi bir şansları var çünkü hiç olmadığı kadar evdeler, ancak sizi kolayca bulamazlarsa, muhtemelen başka birini seçecekler.

İnsanlar bugün evde ve sürekli para harcıyor. Birisi işinize ilgi duyduğunda, ister genel olarak potansiyel alıcı olsun, isterse markanızı merak etsin, yapacakları ilk şey internette araştırma yapmak ve sizin hakkınızda neler bulabileceklerini görmektir.

Sizi orada bir web sitesi ve sosyal medya hesabı olarak bulmayı bekliyorlar. Başkalarının şirketiniz hakkında ne söylediğini ve iş yapmak için iyi bir yer olup olmadığınızı öğrenebilmeleri için incelemek isterler.

Potansiyel bir müşteri sizi internette bulamazsa, işletmenizin meşru görünmediği sonucuna varabilir. Bu olasılıkların birçoğunun birleşimi, işinizi ciddiye almadığınıza karar vermesi ve hızla başka bir yere yönelmesi için çok iyi bir neden olur. Bu kararı verdikten sonrada muhtemelen geri dönmeyeceklerdir. 

Küçük İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Artık Hiç Olmadığı Kadar Önemli

 

RAKİPLERİNİZ DE İNTERNETTE

İşletmenizin başarılı olması için, rakiplerinizin ne yaptığına dikkat etmeli ve onlardan bir şeyler öğrenmelisiniz. Rakiplerinizi sadece dövmeyi planladığınız biri olarak değil, size öğretecek bir şeyleri olan insanlar olarak düşünmelisiniz.

Rakiplerinizin ne yaptığına baktığınızda, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığı hakkında bir fikir edineceksiniz. Büyük olasılıkla, ne tür bir işte olursanız olun, rakipleriniz bir web varlığı oluşturmuşlardır. Ne tür içerik kullanıyorlar? Blog mu yapıyorlar yoksa çok fazla grafik ve video mu kullanıyorlar?

Markalarını nasıl iletiyorlar ve onları benzersiz kılan nedir? Müşteri kitleleri ile ne kadar iyi etkileşim kuruyorlar? Daha iyisini yapabileceğini düşünüyor musun? Dijital dünyada yarışmaya katılmıyorsanız yapamazsınız.

Potansiyel müşterileriniz sizinkine benzer bir işletme aramaya başlarsa ve rakiplerinizin web sitesini bulur ancak sizinkini bulamazsa, işletmeniz de çalışamaz. Sizi bilmiyorlarsa, potansiyel müşterileriniz sizi bakmalısınız.

MÜŞTERİLERİNİZE ULAŞIN

Bugünün dijital dünyasında, ortalama bir tüketicinin istediklerini ilk aradığı yerin internet olduğu açıktır. Aradıkları ürün veya hizmet ne olursa olsun, büyük olasılıkla aramalarını Google ile başlatacaklardır. Hiç internet varlığınız yoksa, bulunmazsınız ve rekabet edemezsiniz.

İnternet dünyasında bir mevcudiyetiniz varsa ancak rakipleriniz daha kolay bulunur ve önce bulunursa, yine de bulunamayabilirsiniz. Bir web sitesi oluşturmanın yanı sıra, arama motoru optimizasyonunu öğrenmek, potansiyel müşterilerinizi işletmenize yönlendirebilecek anahtar kelimelerle Google aramada bulduğu ilk ad olarak rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek bir stratejidir.

Beklentilerinin hızlı yanıtlar isteyebileceği basit sorular, bulunduğunuz yer, çalışma saatleriniz ve uzmanlığınız gibi konular kolayca keşfedilebilir olmalıdır. Web sitenize ve rakiplerinizin web sitelerine yan yana bakarak, potansiyel müşterileriniz saatleri, fiyatları, özel teklifleri ve daha fazlasını karşılaştırabilir.

Küçük İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Artık Hiç Olmadığı Kadar Önemli

MÜŞTERİLERİN SİZE GELMESİNE İSİN VERİN

Dijital pazarlamayı, ürün ve hizmetlerinizi sunmak için ulaşmaya çalıştığınız kişiler için erişilebilir hale getirmenin bir yolu olarak düşünün. İşletmenizin kapsamı duvarlarınızın çok ötesine ulaşabilir. Sadece yerel potansiyel müşterilere hitap ederek mümkün olandan çok daha geniş bir kitleyi çekebilirsiniz.

Bir web varlığı oluşturarak, işletmeniz kapalıyken bile iş yapmaya açıktır. Müşterilerinizin gündüz veya gece istediğiniz zaman size gelebileceği bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Müşteriler ve potansiyel müşteriler, soruları ile birlikte e-postalar gönderebilir, satın alma yapabilir ve envanterinize göz atabilir.

HEDEF KİTLENİZİ TANIYIN

Dijital pazarlama, potansiyel müşterilerinizle etkileşime geçmenizi sağlar. Yavaş yavaş onları ve ne bulmayı umduklarını öğrenebilirsiniz. Sosyal medyada veya bir blogda bir konuşma başlatabilirsiniz. Bir anket yapın veya onları tanımaya çalışın. Yorumlarına veya anketlere verdikleri yanıtlara dikkat edin.

Dijital olarak insanlarla etkileşime geçerek, ne aradıklarını öğrenmeye başlayabilirsiniz. İlgi alanları nedir? Geceleri onları ayakta tutan ne? Onlara hangi çözümleri sunabilirsiniz? Tahmin etmeye çalışmak yerine, dijital pazarlama müşterilerinizin gerçekte kim olduklarını bulmak için araçlar ve yöntemler sağlar.

Bu şekilde müşterilerinizle bir ilişki kurmaya başlarsınız. Bir işten çok daha fazlası olursunuz. Güvenilir bir ortak olursunuz. İnsanların zaten satın aldıkları işletmelerden satın alma olasılığı daha yüksektir.

Çok az reklam biçimi, dijital pazarlama kadar uygun maliyetlidir. Küçük işletmeler genellikle küçük bir bütçeyle mümkün olduğunca çok şey yapmaya çalışırlar. Dijital pazarlamanın birçok biçimi, bütçeniz çok az olsa bile markanızı iletmenize ve geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

TV, radyo veya doğrudan posta yoluyla reklam yayınlamaya kıyasla, dijital pazarlama maliyeti çok daha azdır ve aynı zamanda çok daha geniş bir kitleye ulaşır. Küçük işletmenizi tanıtmak için dijital pazarlamayı kullanmak, iş başarısı şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Bugün başlamak için Yasu Consulting ekibi ile iletişime geçin

İnfo@yasuconsulting.com