Podcast’ler pandemi döneminde en çok tercih edilen bireysel içerik üretim mecralarından biri haline gelirken pandemi sonrasında da kurumsal markaların gözbebeği olacağa benziyor. Peki nedir bu podcast?

PODCAST HEDEFE YÖNELİK BİR KİTLEYE ULAŞMA ŞANSI VERİYOR

Bugün dünyanın dört bir yanında, 100 dilde 850 binden fazla podcast ve bunlara ait 30 milyondan fazla bölüm var. Toplumsal içerikler, haber ve politika yayınları, sağlık, iş dünyası ve komedi başlıklarında toplanan podcast’ler, kurumsal dünyaya hem kalıcı hem de bilgilendirici yayınlar yapabilme imkanı tanıyor. Podcast’in en önemli avantajını ise araştırmalar ortaya koyuyor: Buna göre, podcast dinleyen kitlelerin yüzde 68’i doktora, yüzde 56’sı yüksek lisans, yüzde 45’i ise üniversite seviyesinde eğitim almış. Dinleyicilerin yüzde 45’i orta ve üst gelir seviyesinde. Dolayısıyla çok hedefe yönelik bir kitleye ulaşma şansı veriyor.

MARKALAR PODCAST KANALLARI OLUŞTURMAYA BAŞLADI

Markaların kendileri için değerli bir kitleye ulaşmasında önemli bir rol oynayan podcast’ler, Türkiye’de de popüler hale geliyor. Sayısı binleri geçen Türkçe podcast’ler için yerli platformlar da popüler olmaya başlıyor. Markaların reklamlarla olduğu kadar, kendi içerikleriyle de podcast kanalları oluşturması, tüketicilerle iletişimi kuvvetlendirmek ve satın alma gücü ile eğitim düzeyi yüksek hedef kitlelere ulaşmak için önem taşıyor.