Her ne iş olursa olsun talepler ve rekabet kapasitemizin çok üzerinde. Zaman, daha fazla iş yapmak için geleneksel olarak kullandığımız kaynağımız, ancak mevcut duruma yetişebilmek için neredeyse uykusuz günlerce çalışmamız gerekiyor. Zamanla ilgili sorunumuzun, sürekli biten pilimiz ve kayıp motivasyonumuz nedeniyle işimize yatırım yapmak için yetemiyor oluşu.

Küçük işletme sahipleri ve girişimcilerin yaşadığı destansı enerji krizine dikkat çekmek istiyorum. Enerji derken, elektrik fiyatlarından bahsetmiyorum. Enerjilerini doğru kullanamamaları söz ettiğim. Yeni bir iş kurmak, kendi işinin patronu olmak hayaliyle kurulan ufak çaplı oluşumlar tüm hayatınızı bütünüyle ele geçirebiliyor, kaosun içinde kalabiliyorsunuz. Kendi zamanınızı yönetme hayallerinizin yerini, kendinize “hiç” zaman ayıramayan tükenmiş bir siz alıyor. Aslında çok basit düşünerek çıktığınız girişimcilik yolunda bazen o kadar basit işleri bile bir güne sığdıramıyorsunuz.

Birçok küçük işletme sahibi bitkin…

İşleri için belirledikleri büyük ve iddialı hedefleri başaramadıkları için motivasyonlarını kaybetmek üzereler. Gelen kutularında karınca gibi çoğalan küçük büro görevlerini bile tamamlayamaz haldeler. Enerji krizi o kadar elle tutulabilir ki, küçük işletme sahiplerini bir kalabalığın içinde gözlerinin altındaki torbaların büyüklüğüne göre tanıyabilirsiniz.

İşte kendi kişisel enerji krizinizin üstesinden gelmek için birkaç ipucu;

Ara Ver Yeniden Başla

Fiziksel olarak rahatladıktan sonra zihinsel olarak rahatlama olasılığınız daha yüksek olacaktır. Hergün daha sağlıklı olabilmek için küçük adımlar atabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamı terk edip hava alarak kısa bir yürüyüş sizi motive eder.

Erken Yatmanın & Temiz Beslenmenin Mucizevi Gücü

Beslenme, zindelik ve uyku genellikle bir iş kurmaya başlandığında ilk vazgeçilenlerdir. Bir hafta boyunca yatmaya bir saat erken gidin ve nasıl hissettiğinizi görün. Hazır ve sağlıksız yiyecekleri yememeye yemin edin ve bir ay çalışmak için sağlıklı , içinizi temizleyecek bir öğle yemeği getirin. Enerji seviyeniz müthiş yükselecektir.

Enerji Vampirlerine Kapalıyız.

Bir an için düşünürseniz, Jon Gordon’un “enerji vampirleri” dediği bir kaç şeyi tanımlayabileceksiniz. Onların vampir dişleri yerine, olumsuz yorumları vardır. Çevrenizde bir tane var mı? Bir enerji vampiriyle 10 dakikalık ufak bir toplantı gününüzü mahvetmeye yeter. Enerji vampiriyle uğraşmanız gerekiyorsa, kendinize önemli bir iş çıkarmayı da düşünebilirsiniz.

Yine Yeniden Odaklama

Zen Alışkanlıkları adlı ilham verici bir blog yazarı olan Leo Babauta (zenhabits.net) Aşırı kilolu, başarısız ve borçlu olma yolculuğundan sadece birkaç yıl içinde sağlıklı, fit ve borçsuz bir hayata nasıl merhaba dediğini anlatıyor. Herkesin daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayacak somut, eyleme geçirilebilir adımlar olduğundan bahsediyor. Daha fazla iş için nasıl endişe ediyorsak , daha azını da düşünmemiz gerektiğini söylüyor: “Cidden, bu günlerde çok meşgulüz. Taahhütlere son verin, işler arasında boşluk bırakın, daha yavaş bir tempoya sahip olmanıza izin verin. Enerji seviyenize teşekkür edeceksiniz ”
ve hatta yapılacaklar listenizi öldürmenizi öneriyor. Bunun yerine, her sabah kalkıp “ne için heyecanlandığım konusunda karar veriyorum. Sonra bunu yapmaya, her şeyi bir kenara itmeye, dikkat dağıtıcıları temizlemeye ve kendimi o anda yakalamama izin vermeye odaklanıyorum.” diyor.